sobota, 31 maja 2014

Bank

Pierwszy skład tworzyli muzycy wywodzący się z różnych formacji rockowych Wrocławia, Warszawy i Poznania:
  • Piotr Iskrowicz (ur. 25.08.1958) – gitara
  • Mirosław Gral (ur. 10.07.1958) – gitara
  • Roman Iskrowicz (ur. 23.05.1954) – gitara basowa
  • Mirosław Bielawski (ur. 04.02.1955) – wokal
  • Marek Biliński – instrumenty klawiszowe
  • Krzysztof Krzyśków – perkusja
Po dwóch tygodniach prób została zrealizowana pierwsza sesja nagraniowa w Polskim Radiu Wrocław. Pierwszym sukcesem zespołu było uplasowanie się na trzecim miejscu z nagraniem "Lustrzany świat" na ósmym ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia na piosenkę dla młodzieży.
Po podpisaniu umowy ze Szczecińską Agencją Artystyczną, zespół rozpoczął koncerty na terenie całej Polski, zdobywając sobie sympatie fanów rocka. Udział w dużych imprezach: "Rock Session", "Rockorama" czy "Dyskoteka Gigant" w katowickim Spodku zawiodły Bank do Opola, gdzie w 1981 r. zaprezentował się na koncercie "Rock Opole" festiwalowej publiczności.
Wkrótce potem Bank odbył pod skrzydłami Pagartu ogólnopolską trasę koncertową, która stała się dużym sukcesem komercyjnym, który zaowocował nagraniem w październiku 1981 roku dla wytwórni Polskich Nagrań Muza płyty długogrającej Jestem panem świata.
Płyta wydana została w rekordowym jak na polskie warunki nakładzie 960 tys. egzemplarzy. W tym samym czasie ukazały się dwa single zespołu.
Od roku 1982 na perkusji gra Przemysław Niemiec (ur. 8.11.1958), który błyskawiczne dopasował się do zespołu. Zaowocowało to natychmiastowym nagraniem nowego albumu Ciągle ktoś mówi coś w Szczecińskim Studio Polskiego Radia, wydanego na kasecie magnetofonowej przez firmę Polmark. Utwory z tej sesji – "Ciągle ktoś mówi coś" i "Mija czas i nic" długo zajmowały czołowe miejsca na Telewizyjnej Liście Przebojów.
Zespół będący formacją typowo koncertową rzadko prezentowany na radiowej antenie w tamtych latach grał bardzo dużo w Polsce zapełniając amfiteatry i duże sale koncertowe oraz parokrotnie brał udział w trasach koncertowych do Czechosłowacji i NRD W roku 1983 za płytę Jestem panem świata Bank został uhonorowany wyróżnieniem będącym potwierdzeniem jego popularności - Złotą Płytą Polskich Nagrań.
Wznowienie działalności nastąpiło w Berlinie w 1999 roku gdzie w studio "Black Woolf" - Bank nagrał nową płytę, zatytułowaną Gdzie mieszka czas. Zespół występuje w starym składzie, a partie klawiszowe zagrał Rainer Eissing. Album został wydany w roku 2000. Ballady z tej płyty – "Gdzie mieszka czas", "Dotknięcia" czy "Dziś Ty i ja" świadczą o dobrej formie zespołu.
W 2001 roku ukazał się na rynku kolejny album The Best of..., na którym znajdują się przeboje zespołu z lat 80. w nowych wersjach, takie jak "Powiedz mi coś o sobie", "Ciągle ktoś mówi coś" i "Jestem panem świata".
W następnych latach grupa występowała w Polsce, jak również w Berlinie, gdzie w kwietniu 2006 świętowali w klubie „Ernst” swoje 25-lecie.
W lutym 2007 roku firma Metal Mind wydała na płytach CD reedycję pierwszej (złotej) płyty Banku Jestem panem świata i kasety magnetofonowej Ciągle ktoś mówi coś.
26 lutego 2007 roku na miejskim stadionie w Środzie Śląskiej k. Wrocławia odbył się oficjalny koncert 25-lecia zespołu.
11 kwietnia 2008 zespół BANK był gościem w Wideotece Dorosłego Człowieka, niespodzianką programu było przybycie Marka Bilińskiego. Po programie muzycy podjęli decyzję o wspólnym graniu.
17 kwietnia 2008 BANK uświetnił swoim 45 min. wirtualnym koncertem otwarcie Second Wrocław.
2 lutego 2009 nowa płyta zespołu Złoty pył ukazała się w sprzedaży.
27 marca 2012 firma Mobile Wings wydała pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie płytę na ipada "Bank Ballads" z utworami zespołu.
21 września 2013 zespół w nowym składzie, z Markiem Mosiejem na gitarze, zagrał na 2 edycji koncertu charytatywnego GRAMY DLA
(fundacja Anny Dymnej) w UFA Fabrik w Berlinie.

niedziela, 25 maja 2014

Czerwone Gitary

Zespół został założony przez Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Crystal” w Gdańsku Wrzeszczu.W pierwszym składzie występowali jeszcze Bernard Dornowski, i Jerzy Skrzypczyk. Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160 tys. egzemplarzy. W marcu 1967 r. zespół opuścił założyciel i pierwszy lider Jerzy Kossela. W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą Czerwone Gitary 2 sprzedaną w rekordowej liczbie 240 tys. sztuk. W tym samym roku Seweryn Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. W 1968 ukazał się kolejny album Czerwone Gitary 3 (sprzedaż 220 tys. egzemplarzy), a zespół zdobył pierwsze wyróżnienie w Opolu za „Takie ładne oczy”. W styczniu 1969 grupa otrzymała trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół „The Beatles”. Czasopismo „Billboard” przyznało grupie specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu. W czerwcu – główna nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Biały krzyż”. W 1970 roku z grupy odszedł ówczesny lider, Krzysztof Klenczon.W 1970 został nagrany longplay Na fujarce, uznawany przez niektórych krytyków muzycznych za najlepszy w historii zespołu. W 1971 r. ukazał się kolejny długogrający album Spokój serca – najbardziej zróżnicowany stylistycznie (kolejna Złota Płyta). Na IX KFPP w Opolu piosenka „Płoną góry, płoną lasy” spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności. Czerwone Gitary wróciły na szczyty list przebojów. Grupa koncertowała z sukcesami m.in. w NRD i ZSRR. W 1974 zespół nagrał album Rytm Ziemi. W 1976 ukazała się płyta świąteczna, Dzień jeden w roku, a rok później Port piratów – ostatnia płyta z materiałem studyjnym w latach 70. Zespół występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.W latach 80. zespół zniknął z polskiej estrady na kilkanaście lat. W tym czasie grał w USA oraz w ZSRR i NRD. W 1991 r. nastąpił wielki i tryumfalny powrót zespołu na 25-lecie. W 1997 roku z CZG odszedł kolejny lider, Seweryn Krajewski. W 1998 zespół wydał nową płytę, pt ...jeszcze gra muzyka, pierwszą od 24 lat. W roku 2005 zespół obchodził jubileusz 40-lecia. Z tej okazji wydał nową płytę Czerwone Gitary OK, a piosenka z tej płyty „Senny szept” zdobyła 4 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

piątek, 16 maja 2014

Budka Suflera

Jest to polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę, działający do 2014 w wielokrotnie zmienianym składzie. Grał muzykę głównie rockową, jego szczytowa gra moim zdaniem była podczas gdy w zespole śpiewał Romuald Czystaw wtedy powstały takie hity jak Za ostatni Grosz, Nie wierz nigdy kobiecie.
Tekst do utworu Za Ostatni Grosz :

Jaki jest wynik gry
Nie wiem, nie pytaj mnie,
Jak na imię tej grze,
Tego nie wiem już też.

Wczoraj tak było tak,
Nie znaczyło zaś nie,
Nie mieszało się nam
Czarne z białym co dzień.

Wczoraj niewinni tak,
Dzisiaj pionki w grze,
Wczoraj błękitny wiatr,
Dzisiaj duszny zły sen.

Z drugiej strony mych snów
Wszystko lepszy ma smak,
Bo w powietrzu jest luz
I muzyka wciąż gra.

Za ostatni grosz
Kupię dziś chociaż cień
Tamtych dni.
Za ostatni grosz
Wino z zielonych lat
Chcę znów pić.

Kiedy zaczął się wić
Kręty, pochyły szlak,
Gdzie był pierwszy nasz krok
W rozpadlinę bez dna

Gdy srebrników garść
Przekonała nas, że
Kiedy dają, to brać,
Każdy głupi to wie.

Bilans zysków i strat,
Prowadzimy od lat,
Nie ma czego w nim kryć,
Nie ma czego się bać.

Skąd więc na lustra dnie,
Z progu każdego dnia
Wita cię najpierw wstręt,
Potem brat jego strach.

niedziela, 4 maja 2014

Republika

Zespół powstał w 1981 roku w Toruniu, w wyniku przekształcenia art rockowej formacji Res Publica. Od początku związany z Klubem Studenckim Od Nowa w Toruniu przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie koncertował i odbywał próby. W wyniku nieporozumień Republika rozpadła się w 1986 roku, by powrócić w 1990. W latach 90. zespół prowadził czynną działalność nagraniowo-koncertową. W 2001 roku po śmierci lidera i wokalisty Grzegorza Ciechowskiego została definitywnie rozwiązana. Zespół grał muzykę nowofalową i niekomercyjną. Utworami czołowymi tego zespołu są na pewno : Biała Flaga , Tak Tak To Ja , Mamona , Arktyka , Telefony. Specyficzne w tych utworach były solówki na fortepianie Grzegorza, które dodawały wdzięku tym nietypowym utworom.

Tekst utworu Tak Tak To Ja :


W końcu powiem ci co myślę,
tak prosto w twarz
kiedy cię widzę
to się wstydzę
że ciągle nosi ciebie świat

i wiedz że
że teraz znam
znam każdą odpowiedź
no powiedz cos

na wszystko
na wszystko
mam odpowiedź ostrą
i nie uciekniesz teraz mi

zakrywasz twarz przed ciosem
robisz milion głupich min
poczekaj poczeka no
już ja cię urządzę,
powtarzasz to
to wszystko co robię
już mam cię dość
tych oczu pustych
poczekaj zaraz zbiję lustro - tak tak

tak tak - tam w lustrze
to niestety ja
tak tak - ten saaaaam
tak tak - tam w lustrze
to niestety ja
tak tak - ten saaaaam

dopiero teraz
gdy nie słyszy nikt
(bądź spokojny - w domu jesteś sam)
do wanny wlałeś ciepłą wodę
i ogłaszasz w lustrze
że chcesz zmienić świat

ja wiem że trochę się starasz
lecz powiedz mi ile przed
lustrem spędziłeś dni

tak tak - tam w lustrze
to niestety ja
tak tak - ten saaaaam
tak tak - tam w lustrze
to niestety ja
tak tak - ten saaaaam

już nawet ja
ja ci nie wierzę
uspokój się
schowaj ten język
no dobrze - wiem
że się starałeś
uspokój się
wczoraj nie spałeś

tak tak - tam w lustrze
to niestety ja
tak tak - ten saaaaam
tak tak - tam w lustrze
to niestety ja
tak tak - ten saaaaam

tak tak tak tak tak tak
tak tak tak tak tak taaaaaak